تبلیغات
کارشناسی ارشد - آشنایی با آزمون کارشناسی ارشد زیست شناسی
 
کارشناسی ارشد
درباره وبلاگ
نظرسنجی
هدف شما شرکت در کدام گرایش است؟


آزمون گرایش های گوناگون کارشناسی ارشد رشته های مرتبط با حوزه علوم زیستی شاید منحصر به فردترین نوع آزمون کارشناسی ارشد باشد! زیرا "تنها و اولین" رشته ای است كه دارای پنج آزمون مجزا، کاملا متفاوت در یک دوره زمانی 6 ماهه است* (آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم در اواخر بهمن تا آزمون کارشناسی ارشد پیام نور در اواخر مردادماه) خلاصه آزمون ها به شرح ذیل است: ...

 آزمون گرایش های گوناگون کارشناسی ارشد رشته های مرتبط با حوزه علوم زیستی شاید منحصر به فردترین نوع آزمون کارشناسی ارشد باشد! زیرا "تنها و اولین" رشته ای است كه دارای پنج آزمون مجزا، کاملا متفاوت در یک دوره زمانی 6 ماهه است* (آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم در اواخر بهمن تا آزمون کارشناسی ارشد پیام نور در اواخر مردادماه) خلاصه آزمون ها به شرح ذیل است:

 

 نام آزمونزمان برگزاری مجری اعلام نتایج سهمیه ها Ph.D در داخل مجری
 ارشد مجموعه زیست شناسی (کد 1206) اواخر بهمن وزارت علوم نیمه دوم اردیبهشت بله (شاهد، جانباز و ...) بله، آزمون جدید نیمه متمرکز وزارت علوم دانشگاه سراسری
 ارشد علوم پزشکی تربیت مدرس اواخر بهمن وزارت علوم نیمه دوم اردیبهشت بله (شاهد، جانباز و ...) بله، آزمون جدید نیمه متمرکز وزارت علوم فقط تربیت مدرس
 ارشد مجموعه زیست شناسی اواخر اردیبهشت دانشگاه آزاد نیمه دوم شهریور بله (شاهد، جانباز و ...) بله، آزمون نیمه متمرکز در علوم و تحقیقات متعدد
 ارشد علوم پزشکی اواخر خرداد وزارت بهداشت نیمه دوم شهریور 20% قطعی رزمندگان بله، آزمون نیمه متمرکز علوم پزشکی
 ارشد پیام نور (دانشپذیری) اواخر اردیبهشتوزارت علوم نیمه دوم شهریور بله (شاهد، جانباز و ...) و کارمندان دانشگاه بله، آزمون نیمه متمرکز مرکز تحصیلات تکمیلی پیام نور

 

جدول الف) خلاصه ای از آزمون های پنج گانه

*از این پس به جای نام كامل آزمون یا دانشگاه از خلاصه استفاده می شود مثلا مجموعه ی آزاد، تحقیقات یا بهشتی

 

    بعضی از رشته های آزمون ارشد دانشگاه مدرس حالت شناور (انتخاب دوم) دارند، یعنی می توان با انتخاب آنها (مثلا ویروس شناسی پزشکی یا ایمنی شناسی پزشکی و...) یك بار دیگر نیز در کنار آزمون اول یا مجموعه زیست شناسی شركت نمود (آزمون دوم معمولا در روز بعد یا قبل آزمون اول برگزار می شود). البته دانشگاه تربیت مدرس وضعیت جالبی دارد! رشته های موجود در آنجا مانند باکتری شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی و... در دانشكده پزشكی دانشگاه تربیت مدرس قرار دارند. درحقیقت تربیت مدرس تنها دانشكده پزشكی زیرمجموعه وزارت علوم را داراست! که این امر همواره مشکل ساز است و جالب تر آنکه بعضی رشته ها وضعیت خاصی دارند مانند بیوشیمی تربیت مدرس که اگر فردی در مجموعه زیست آزمون دهد ممکن است در بیوشیمی عمومی دانشکده علوم پایه پذیرفته گردد اما اگر بخواهد در دانشکده پزشکی تربیت مدرس (که باز هم زیرمجموعه وزارت علوم است) تحصیل کند باید در آزمون مجزای دوم شرکت نماید. البته ممکن است در بعضی رشته ها (چون رشته دوم شناور نیست) فرد مجبور به انتخابی مشکل وسرنوشت ساز گردد. محل این دانشگاه در کنار پل گیشا و در همسایگی دانشكده زبان های خارجی دانشگاه تهران قرار دارد.

     واحد علوم و تحقیقات (Science & Research) واقع در حصارك پونك بزرگترین واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ازحیث تنوع رشته است و تنها واحد دانشگاهی است كه با شناخته شده ترین كادر آموزشی بطوردائم، مجری برگزاری دوره های تحصیلات تكمیلی (Postgraduate) زیست شناسی به خصوص در مقطع دکتری تخصصی است.

    هر سال متاسفانه سهمیه بندی حالت غیرعلمی به آزمون می دهد. این مسئله به خصوص در وزارت بهداشت بسیار قابل توجه است. علی رغم افزایش فراوان درتعداد شرکت کنندگان هنوز سهمیه ها پابرجا می باشند. در سال های قبل از تمام موارد بایدحتی تا 50% ظرفیت مربوط به سهمیه كم می شد. گفته می شود که این افراد باید 80% نمره ی آخرین فرد قبول را کسب نمایند. سابقا نمره رزمندگی به عنوان یک درس با ضریب 1 محاسبه می شد که علاوه بر حذف این مورد بنا بر شایعات سهمیه ها نیز کاهشی درصدی جدی داشته اند. فهرست كامل تعداد ثبت نام كنندگان و ظرفیت پذیرش رشته های مختلف در بخش مربوطه به آزمون وزارت بهداشت به طور كامل خواهد آمد.

   آزمون مقطع دكتری تخصصی (.Ph.D) یكی از دغدغه های اصلی فارغ التحصیل كارشناسی ارشد (MSc) است. پس حتما با دانشجویان ارشد و دکتری تخصصی یا اساتید جوان تر برای انتخاب محل تحصیل مشورت نمایید. بعضی از دانشگاه ها به طور دائم دانشجوی دكتری تخصصی می پذیرند مانند علوم و تحقیقاتِ آزاد و مدرس.بعضی ممکن است حالت یك سال یا چند سال درمیان داشته باشند مانند تهران، بهشتی، اصفهان (هر کدام جداگانه علوم یا بهداشت دارند) ضمنا بنا به اظهارنظر چند تن از دانشجویان ارشد هر دو وزارتخانه، دانشجویان (.Ph.D) وزارت بهداشت از شانس بیشتری برای اعزام به فرصت مطالعاتی رایگان 6 ماهه خارج از کشور به نسبت بقیه دانشجویان برخوردارند. ضمن آنکه حقوق ماهیانه نیز دریافت خواهند نمود. البته از سال 87 بورسیه اعزام به خارج در مواردی قطع شده است که دلیل آن به نظر نگارنده تغییر شرایط سیاسی کشور و همچنین عدم بازگشت حتی تا 6 نفر از هر 7 نفر اعزامی (علی رغم اخذ وثیقه سنگین ملکی از سوی وزارتخانه) می باشد.

   لازم می دانم حال كه صحبت از آزمون (.Ph.D) شد برای همیشه به یك بحث مهم خاتمه دهم. پیش از این امتحان دكتری تخصصی امتحانی تشریحی بود و شامل چندین درس تخصصی كه معمولا 8-6 ساعت (در دو نوبت صبح و عصر) طول می كشید ولی مصاحبه بعد از قبولی کتبی اهمیت فراوان تری دارد. در آنجا باید توجه داشت دانشجویی كه جزوه استاد طراح سوال را مطالعه كرده باشد و حتی اخلاقیات وی! را بشناسد قطعا شانس بیشتری برای قبولی در آزمون کتبی خواهد داشت. به قول یكی از دوستان دانشجوی دكتری” شاید بتواندحتی سوالات را تا حد زیادی حدس بزند!“درمورد مصاحبه هم چنین است و معمولا استاد مزبور در مصاحبه به دانشجویی كه عملکردش را می شناسد نمره بیشتری می دهد. البته از امسال آزمون حالت نیمه متمرکز کشوری پیدا کرده و باید منتظر حوادث جالبی بود! نكته دیگر آنكه به دلیل سیستم خاص آزمون ارشد معمولا بیش از نیمی از پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه های دولتی از دانشگاه آزاد هستند اما در سیستم آزمون دكتری سابقا بندرت دانشجویی از دانشگاه آزاد در دانشگاه دولتی شانس ادامه تحصیل یافته ولی معمولا دانشجو از دانشگاه دولتی به دانشگاه آزاد راه یافته است. این مسئله در تربیت مدرس حالت حادتری دارد به طوریكه بندرت در مقطع دكتری تخصصی حتی از دانشكده های علوم یا بهداشت دانشجو می پذیرد و البته این مسئله را هیچ گاه در دفترچه قید نمی کند! البته گویا قرار است امسال آزمون دکتری تخصصی علوم کشوری و نیمه متمرکز همه چیز را عوض کند.

   در چند سال قبل مهمترین بحث قبل مربوط به نحوه جدید برگزاری آزمون ارشد در وزارت علوم بود. البته این طرح از سال 86 به بایگانی رفت! ولی امسال برای آزمون دکتری تخصصی اجرا می شود. بر مبنای این طرح آزمون حالتی دو مرحله ای (در حقیقت چند مرحله ای) می یابد. گرچه جزئیات چندانی ازاین طرح منتشر نشده است اما مؤلف می تواند پیش بینی كند كه مراحل شامل زبان انگلیسی و چند درس انتخابی از مجموعه دروس تخصصی باشد. مهمترین بخش آزمون، گزینش علمی است كه بنابر اظهار رئیس جدید سازمان سنجش شامل معدل کتبی، نمرات دروس اصلی، فعالیت های پژوهشی و توصیه اساتید است. این امر قرار است باعث کاهش جدایی دانشگاه ها از یكدیگر و افزایش پذیرش دانشجویان در دانشگاه های مختلف آزاد و دولتی (كه قطعا كیفیت و قدمت بالاتری دارند) گردد.

   طرح فعلی پذیرش در وزارت علوم بر اساس 80% نمره آزمون و 20% معدل می باشد. چند سال قبل در آزمون ارشد نیز بر اساس طرحی عجیب موسوم به "آ.ت.ت" رشته ها دارای 80% نمره آزمون و 20% سوابق آموزشی و بدون تاثیر معدل کارشناسی گردیدند که قرار بود در طرح "آ.ت.ت" مصاحبه حضوری حذف و به جای آن ارسال مدارک و اعلام نتیجه بررسی از سوی دانشگاه مبدا صورت پذیرد. این طرح بسیار ناموفق هیچگاه تداوم نیافت. البته وزارت علوم که چند سالی است دوره های شبانه كارشناسی ارشد را به اجرا گذارده است قصد دارد امسال نیز هزاران دانشجو با اخذ شهریه به این روش بپذیرد. این گونه دانشجویان موظف به پرداخت شهریه مصوب (درحدودی کمتر از شهریه ورودی همزمان ارشد آزاد) می باشند و در مدرك شان هیچگونه ذكری از دوره شبانه یا کلمه ای مشابه آن به عمل نخواهد آمد.

     مهمترین دغدغه شرکت کنندگان آزاد میزان شهریه پرداختی است0 هیچگاه نباید به امید اخذ تخفیف بود اما بر اساس آیین نامه جدید در رشته های با شرکت کننده ی بیش از 1000 نفر (مثل میکروبیولوژی) به رتبه اول هر آزمون 100%، به رتبه دوم 80% و به رتبه سوم 60% تخفیف در شهریه کل دوره تعلق می گیرد. در رشته های با شرکت کننده ی کمتر از 300 نفر (مثل ژنتیک) تخفیف رتبه اول هر آزمون 40%، رتبه دوم 20% و رتبه سوم بدون تخفیف خواهد بود. رشته هایی با شرکت کننده بین این دو مقدار نیز تخفیفی بین دو حد مذکور می گیرند.

    همواره باید منتظر فرصت ها بود! به خاطر دارم در ترم پائیز سال 83 تربیت مدرس اقدام به اخذ دانشجو به روشی عجیب كرد یعنی تعداد 30 دانشجو را با دریافت شهریه یک ترم پذیرفت و برایشان كلاس برگزار كرد و در انتهای دوره تعداد 5 نفر را بصورت دانشجوی شبانه نگاه داشت (با اخذ شهریه ترم اول ازتمام دانشجویان) که در رشته ژنتیك پایه نام دو تن از دانشجویان آزاد به چشم می خورد.

   اینجانب اطلاعی از وضعیت ادامه تحصیل در رشته های آزمون محور (کارشناسی ارشد بدون پایان نامه) ندارم. البته مشابه این روش در بعضی کشورهای غربی وجود دارد اما اینجا ایران است!

   دانشگاه پیام نور از زمانی که اعلام کرد به طور فراگیر 15 نفر دانشجوی بیوشیمی عمومی می گیرد راه طولانی را طی کرده است. آغاز اولین دوره بهمن 84 بود که تابحال ادامه دارد و نحوه انتخاب دانشجو بر مبنای بررسی نتایج امتحانات تشریحی پایان ترم اول است. به خاطر داشته باشید که امسال ظرفیت ها به شدت افزایش یافته است و اجازه شرکت در آزمون Ph.D. نیز صادر گردیده است.

   ظرفیت های دانشگاه آزاد بسیار زیاد است و طبق پیش بینی ها در حدود 50 دانشجوی ورودی در هر نوبت پاییز یا زمستان می گیرد (البته در دفترچه قید شده 15 عدد یا 18 نفر)! معمولا دانشگاه آزاد در زمستان هر سال تکمیل ظرفیت نیز می کند.   البته آزاد تصمیم دارد در آینده تا 10% ظرفیت تحصیلات خود را به صورت شاگرد ممتاز و شرط معدل بپذیرد. از ابتدای سال 85 آئین نامه پذیرش دانشجویان ممتازمقطع کارشناسی در دوره ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد بر مبنای این آئین نامه دانشجوی ممتاز دانشجویی است که تحصیلش بیش از 4 سال طول نکشیده باشد، میانگین کل نمرات نیمسال ها حداقل 17 باشد و در کل جزو 10% دانشجویان برتر کشور باشد. انتخاب وی بر اساس اولویت واحد تحصیلی، استان محل سکونت، مناطق 16 گانه دانشگاهی آزاد و به صورت کشوری خواهد بود. برای داوطلبان فارغ التحصیل ممتاز مستقر در سطح استان تهران گزینش به صورت شناور در یکی از واحدهای مستقر در سطح استان تهران انجام می شود. هر چند شرط یکسانی مدرک کارشناسی با رشته مورد تقاضا در آزمون ارشد در تمام دانشگاه ها و تمام مقاطع آموزش عالی (به جز رشته های بالینی بجز پرستاری) حذف شده است اما پذیرش دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی در مقطع ارشد فقط در رشته همنام انجام خواهد پذیرفت.


در نهایت خواهشمندم سوالات خود را در بخش نظرات در میان بگذارید.

نوع مطلب :
برچسب ها : کارشناسی ارشد، زیست شناسی، کارشناسی ارشد زیست شناسی، علوم پایه، علوم بالینی،
لینک های مرتبط :
شنبه 14 مرداد 1391 ساعت 16 و 41 دقیقه و 28 ثانیه
سلام.رشته من مهندسی کشاورزی گرایش علوم دامی هست. ایا برای ارشد میتونم میکروبیولوژی شرکت کنم؟محدیدیت نداره؟لطفا جواب رو به ایمیلم سند کنید.مرسیmahshid_p43@yahoo.com
آرش محمدی زاده پور امینبله دوست عزیز، می توانید در امتحان وزارت علوم شرکت کنید در این گرایش
یکشنبه 27 شهریور 1390 ساعت 17 و 04 دقیقه و 11 ثانیه
میشه بهم بگید هزینه ترم 1 ژنتیک چقد میشه؟توروخدا راهنماییم کنید آخه من از سایتتون خیلی نتیجه گرفتم
آرش محمدی زاده پور امین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
a